Cena XRP stoi przed skalistą drogą do ożywienia przed procesem SEC Ripple’a.

Chociaż dyrektor generalny Ripple, Brad Garlinghouse, jest gotów zaskarżyć Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w związku z procesem sądowym, to pukanie może być trudne do przywrócenia.

Nieco ponad miesiąc temu, 24 listopada, wartość XRP wzrosła do poziomu powyżej 0,90 USD w amerykańskiej bazie Coinbase wymiany kryptokurantów, aczkolwiek Bitcoin Superstar chwilowo, co skłoniło wielu zwolenników, by sądzić, że cyfrowa waluta ponownie ruszyła w górę, być może nawet ponownie testując swój rekordowy poziom z stycznia 2018 roku, wynoszący ponad 3 USD.

Jednakże, w następstwie niedawnego pozwu wniesionego przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd przeciwko Ripple’owi, nie tylko przyszły wzrost wartości XRP wygląda coraz bardziej nieprawdopodobnie, ale także przyszłość projektu jako całości może być zagrożona. Głównym argumentem SEC przeciwko walucie cyfrowej stworzonej przez Ripple’a jest to, że od samego początku stanowiła ona „zabezpieczenie“ i jako taka powinna była zostać zarejestrowana w organie rządowym przed udostępnieniem jej do zakupu obywatelom amerykańskim.

Ponadto, SEC twierdzi, że Ripple, dyrektor generalny Brad Garlinghouse i prezes wykonawczy Chris Larsen są w błędzie, ponieważ byli w stanie nabyć ponad 1,38 mld dolarów ze sprzedaży żetonu XRP. W związku z tymi zarzutami, obecnie czwarta co do wielkości krypta według kapitalizacji rynkowej rozbiła się o 24% w ciągu zaledwie 24 godzin.

Podczas gdy 25 grudnia XRP doświadczył niewielkiej ulgi, która wzrosła o około 40%, ogłoszenie SEC doprowadziło do wycofania lub zamrożenia żetonu przez wiele dużych giełd kryptograficznych. Początkowo były to tylko takie platformy jak OSL, Beaxy i CrossTower, które tymczasowo zaprzestały handlu lub usunęły XRP ze swoich platform, ale ostatnio amerykańska platforma transakcyjna BitStamp ogłosiła za pośrednictwem Twittera, że zamierza zakazać klientom handlu i deponowania XRP od stycznia 2021 roku. Ben Zhou, dyrektor generalny Kryptocurrency Exchange ByBit, powiedział Cointelegraph:

„SEC i Ripple będą mieli swój dzień w sądzie z należytym procesem prawnym, więc nie będziemy przesądzać sprawy w sądzie. Jest oczywiście prawdopodobne, że sprawa ta zajmie wiele uwagi i zasobów Ripple’a“. Mamy nadzieję, że z tych postępowań wyłoni się jasny precedens i ramy“.

Grzeczność sprawy

W swojej skardze SEC przedstawiła dość prosty argument stwierdzający, że XRP nigdy nie był zarejestrowany w tym organie i że Ripple’s executive brass nie podjął żadnych prób uzyskania zwolnienia z obowiązku rejestracji. Z punktu widzenia komisji jest to zatem trwała praktyka nielegalnej sprzedaży niezarejestrowanych, niewyłączonych papierów wartościowych na mocy art. 5 ustawy o papierach wartościowych z 1933 r.

Jednakże, co wydaje się niektórym niezwykłe, to fakt, że sprawa została wniesiona do nowojorskiego sądu federalnego, mimo że siedziba Ripple’a znajduje się w Kalifornii. Prostą przyczyną jest fakt, że Ripple posiada jedno ze swoich biur w południowym okręgu Nowego Jorku, a niektóre z oświadczeń wydanych publicznie przez Garlinghouse w sprawie XRP zostały złożone w obrębie stanu. Nie tylko to, że znaczna liczba żetonów XRP została sprzedana mieszkańcom Nowego Jorku, co z prawnego punktu widzenia sprawia, że proces sądowy w sądzie nowojorskim jest absolutnie sprawiedliwy.

Ponadto, pozew wymienia Larsena i Garlinghouse’a osobiście – aby odzyskać wszelkie pieniądze uzyskane przez nich w wyniku różnych działań fundraisingowych – mimo że początkowy XRP został sprzedany przez spółkę zależną Ripple’a, XRP II LLC, będącą w całości własnością Ripple’a. W tym względzie SEC twierdzi, że obie osoby sprzedały nielegalnie znaczne ilości XRP – 1,7 mld XRP przez Larsen i 321 mln XRP przez Garlinghouse – twierdząc nawet, że „pomagały i podżegały“ do Ripple’a w jego nieetycznych praktykach sprzedaży.

Przedstawiając swoje przemyślenia na ten temat, Todd Crosland, dyrektor generalny kryptocurrency exchange CoinZoom, stwierdził, że pozew rzuca duży cień na cenę XRP, twierdząc, że ciekawie będzie zobaczyć, jak się sprawy mają, ponieważ „Brak wsparcia instytucjonalnego zaszkodzi płynności“, dodając: „Instytucje nie będą obstawiać przeciwko SEC i będą rozładowywać swoje pozycje i będą unikać zajmowania nowych pozycji w XRP do czasu rozstrzygnięcia pozwu“.

Von admin